Защо полиуретан?
Материалите за производство на маншони трябва да отговарят на ред изисквания. Таблицата илюстрира механичните свойства и устойчивостта на някои от най-често използваните еластомери за маншони към агресивни вещества.
Така например естественият каучук е механично здрав, но не е маслоустойчив.
Акрилнитрил-бутадиенов каучук (NBR) и силикон издържат на масла и горива, но са с ниска якост. Силиконът е и лоша износоустойчивост. Всъщност много производители и търговци предлагат маншони от полисилоксанов каучук под удобното име силикон. Силиконови уплътнители не се препоръчват, когато има движение, защото силиконът е с ниска якост на опън и не е устойчив на разкъсване и износване.
Най-важните качества на полиуретана, които го правят изключително подходящ за маншони са:
1. Изключително висока якост на опън (Tensile Strength), в пъти по-висока от останалите еластомери.
2. Отлично съпротивление/устойчивост на раздиране (Tear Resistance) - превъзхожда неопрена. Маншон от полиуретан няма да се скъса дори и при екстремни натоварвания.
3. Газонепроницаемост. Полиуретанов маншон няма да пропусне газове или водни пари и детайлът няма да корозира.
4. Устойчивост към масла, греси и кислород.
5. Отлична устойчивост на озон. Озонът е главен фактор за бързото стареене на гумените изделия.
6. Изключително висока износоустойчивост (Abrasion Resistance). При маншони за шарнири и накрайници, вследствие въртенето на ябълковидния болт, гумените и силиконовите маншони бързо се износват и разхерметизират детайла.
Тези качества, съчетани с подходяща твърдост (Shore Hardness) и технология, правят полиуретановите еластомери най-добрият избор за производство на маншони.